Trójmiasto - Wiadomości z Trójmiasta – Trojmiejsko.pl
TURYSTYKA

Podróż koleją wąskotorową nad morzem i dalej

W czasach, kiedy na co dzień szybko przemieszczamy się nowoczesnymi pociągami, nie lada atrakcją może być przejażdżka z prędkością 20km/h w wagonie z twardymi drewnianymi ławkami i unoszącym się w powietrzu zapachem dymu i oliwy.

Tak właśnie wygląda podróż koleją wąskotorową! Dzięki niej możemy zapewnić sobie i naszym dzieciom niesamowitą przygodę, którą będziemy wspominać przez długi czas.

Przejazd kolejami wąskotorowymi to świetna atrakcja dla dzieci, a także cenna lekcja historii i niepowtarzalna okazja do podziwiania zabytków. Jadąc wąskotorówką, zobaczymy wspaniałe krajobrazy, których nie będziemy w stanie dostrzec np. z samochodu. Wiele tras prowadzi przez najpiękniejsze regiony Polski. Trzeba jednak pamiętać, że wąskotorówka to również pociąg – dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad bezpiecznego podróżowania i odpowiedzialnego zachowania na peronie i w wagonie.

Koleją wąskotorową nad polskim morzem!

Miłośnicy nadmorskich atrakcji koniecznie powinni przejechać się malowniczymi trasami, które oferuje Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Trasy kolejki prowadzą przez Trzęsacz – Rewal – Śliwin – Niechorze Latarnia – Niechorze – Pogorzelica oraz Gryfice – Trzęsacz – Pogorzelica. Taką wyprawę warto połączyć ze zwiedzaniem nadmorskich miejscowości oraz lokalnych atrakcji, takich jak m.in. Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Latarnia Morska w Niechorzu, Muzeum Multimedialne w Trzęsaczu czy Park Wieloryba w Rewalu. Do 30 września 2020 r. z kolejki możemy skorzystać codziennie. Po zakończeniu głównego sezonu przewozowego pociągi kursować będą według sezonowych rozkładów jazdy.

Inną niezwykłą atrakcją turystyczną na północy Polski jest Wigierska Kolej Wąskotorowa. Jej trasa prowadzi wzdłuż brzegu jeziora Wigry na Suwalszczyźnie, przez malownicze lasy Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskiego Parku Narodowego. Przejazd kolejką rozpoczyna się w Płociczno Tartak, a kończy w miejscowości Krusznik. Długość szlaku wynosi obecnie 10 km. Wąskotorówka jest przystosowana do przewozu turystów latem w odkrytych wagonikach, a poza sezonem letnim – w krytych i ogrzewanych. Czynna jest przez cały rok, jednak od października do kwietnia przejazdy odbywają się na zamówienie (telefonicznie) dla grup zorganizowanych.

Poznaj inne kolejki w Polsce

Spośród wszystkich 23 działających kolei wąskotorowych w Polsce jedną z najsłynniejszych jest legendarna Bieszczadzka Kolejka Leśna. Kursuje ona na dwóch odcinkach Majdan – Przysłup (12 km) oraz Majdan – Balnica (9 km). Podróż malowniczymi trasami trwa około dwóch godzin – w tym czasie zobaczymy lasy, połoniny, park krajobrazowy i Bieszczadzki Park Narodowy. W tym roku kolejka jest czynna w weekendy od maja do końca października oraz codziennie w lipcu i sierpniu. Za to w tym roku nie pojedziemy już Przeworską Koleją Dojazdową. Podtopienia po ulewach zniszczyły torowisko tej przebiegającej przez malownicze tereny kolejki.

Kolejną kolejką, którą warto odwiedzić, jest Rogowska Kolej Wąskotorowa. Linia kolejowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską działa już od 105 lat. Jest to najdłuższa czynna linia wąskotorowa w Polsce, biorąc pod uwagę długość dostępnych torów (całość ma 49 km). Trasa umożliwia skorzystanie z kilku ciekawych atrakcji, m.in. z: ekspozycji taboru w sali muzealnej w Rogowie czy Arboretum SGGW. W tegorocznym sezonie letnim z przejażdżki można skorzystać w każdą niedzielę do 4 października 2020 r. oraz dodatkowo w sobotę 15 sierpnia 2020 r.

Szeroka oferta wąskotorowych atrakcji

Udostępnionych dla turystów kolejek wąskotorowych w Polsce jest znacznie więcej i cieszą się one z roku na rok coraz większą popularnością. Przed wyjazdem na wakacje warto zapoznać się z listą wszystkich czynnych koleje wąskotorowe w Polsce i wpisać przejażdżkę kolejką na listę wakacyjnych atrakcji.

  1. Bieszczadzka Kolejka Leśna
  2. Ełcka Kolej Wąskotorowa
  3. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
  4. Kaliska Kolej Dojazdowa
  5. Kolej Wąskotorowa w Rudach
  6. Kolejka Parkowa Maltanka
  7. Koszalińska Kolej Wąskotorowa
  8. Krośnicka Kolej Wąskotorowa
  9. Nadmorska Kolej Wąskotorowa
10. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa
11. Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa
12. Przeworska Kolej Wąskotorowa
13. Rogowska Kolej Wąskotorowa
14. Sochaczewska Kolej Muzealna
15. Starachowicka Kolej Wąskotorowa
16. Śmigielska Kolej Wąskotorowa
17. Średzka Kolej Powiatowa
18. Wąskotorowe Kolejki Leśne
19. Wigierska Kolej Wąskotorowa
20. Wojskowa Kolej Wąskotorowa
21. Wyrzyska Kolej Powiatowa
22. Żnińska Kolej Powiatowa
23. Żuławska Kolej Powiatowa

Bezpieczna podróż wąskotorówką

W czasie wakacji nie powinniśmy zapominać o zasadach bezpieczeństwa. W przypadku kolei wąskotorowej są one takie same, jak w czasie jazdy tradycyjnym pociągiem: powinniśmy zachować bezpieczną odległość od krawędzi peronu, nie możemy wsiadać i wysiadać w trakcie jazdy pociągu. Kiedy siedzimy w wagonie, nie wychylamy się przez okna i zawsze stosujemy się do zaleceń konduktora.

Zasady bezpiecznego podróżowania możemy przypomnieć sobie, korzystając z materiałów przygotowanych w ramach projektu kampanii „Kolejowe ABC”, dostępnych na stronie www.kolejoweabc.pl. Warto pobrać kreatywne kolorowanki, zagrać w grę mobilną „Kolejowe ABC”, a także obejrzeć spoty z bohaterem kampanii, nosorożcem Rogatkiem. Gdy będziemy przestrzegać zasad Rogatka, jazda kolejką będzie czystą przyjemnością.

Kampania „Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.