Trójmiasto - Wiadomości z Trójmiasta – Trojmiejsko.pl
BEZPIECZEŃSTWO

Jak mieszkańcy Trójmiasta oceniają swoje miasta? Cenią bezpieczeństwo

Serwis nieruchomości Otodom spytał o ocenę miejsca swojego zamieszkania. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Sprawdzamy jak zdaniem mieszkańców żyje się w Trójmieście.

Idealny dom czy mieszkanie to nie tylko odpowiedni metraż, świetna cena, doskonały rozkład pomieszczeń i wymarzony widok z okna – to także najbliższa okolica, w której chcemy czuć się bezpiecznie. Gdzie Gdańsk i Gdynia ma najlepsze lokalizacje? Która dzielnica jest najbardziej bezpieczna zdaniem mieszkańców? Sprawdźmy wyniki rankingu z tych dwóch trójmiejskich miast - oddajmy głos Otodom.

Co mieszkańcy sądzą o życiu w Gdańsku

Poprosiliśmy mieszkańców Gdańska o odpowiedź na dwa pytania dotyczące bezpieczeństwa. Po pierwsze chcieliśmy wiedzieć, czy w swojej dzielnicy czują się pewnie, także po zmroku. Drugie pytanie dotyczyło dzieci – sprawdzaliśmy, czy we własnej dzielnicy najmłodsi obywatele Gdańska są bezpieczni poza domem. Okazało się, że w obu przypadkach respondenci ocenili swoje miasto bardzo wysoko.

Aż szesnaście dzielnic otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie.

Spore zmiany w czołówce najbezpieczniejszych dzielnic Gdańska

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Gdańska w 2017 roku w kategorii bezpieczeństwo wygrała Wyspa Sobieszewska, druga była Strzyża, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Brętowo i Osowa. W drugiej edycji jedynie Brętowo utrzymało się w czołówce, pozostałe dzielnice zostały ocenione wyraźnie słabiej. Co ciekawe najbardziej w zestawieniu spadła Wyspa Sobieszewska – tym razem uplasowała się dopiero na siedemnastej lokacie.

Tegorocznym zwycięzcą rankingu zostało Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych. Drugie miejsce zajęło wspomniane Brętowo, trzeci natomiast był VII Dwór.

Przymorze i VII Dwór to dzielnice mocno zurbanizowana, z pełną infrastrukturą – nie tylko handlową, ale również rekreacyjną. W tej części miasta ciężko o ulice niedoświetlone czy wyludnione. Brętowo ma najniższy w Gdańsku wskaźników przestępstw, tj. 7 przestępstw na 1000 mieszkańców. Średnia dla Gdańska to 23,2

– twierdzi Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku.

Na drugim końcu zestawienia są Młyniska z notą na poziomie zaledwie 2,51 punktu. Mimo że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Młyniska zajęły dobre trzynaste miejsce, w drugiej odsłonie naszego zestawienia to właśnie tę część miasta ankietowani wskazali jako najmniej bezpieczną dzielnicę Gdańska. Wyraźnie od średniej odstawała też Letnica, która została oceniona na 2,78 punktu.

Co mieszkańcy sądzą o życiu w Gdyni

Przez kilka ostatnich dekad Gdynia, miasto niegdyś kojarzone wyłącznie z portem i stocznią, zyskała nowe wymiary, zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Olbrzymi rozwój miasta związany jest ściśle z inwestycjami budowlanymi, tak mieszkalnymi jak i przestrzeniami biurowymi. Zamieszujący „polskie okno na świat”, jak przed niemal stu laty nazwano Gdynię, mają powody do zadowolenia.

Badania potwierdzają, iż najbezpieczniejsza dzielnica Gdyni to Działki Leśne, która uzyskała aż 4,32 punktu na 5 możliwych. Swobodę poruszania się po zmroku mieszkańcy tej dzielnicy ocenili na 4,45, a bezpieczeństwo dzieci – na 4,09. Co ciekawe, Działki Leśne w poprzednim rankingu z 2017 roku zajmowały bardzo dalekie, bo aż 16. miejsce pod względem bezpieczeństwa. Co przyczyniło się do tak spektakularnego awansu?

Nasi klienci podkreślają, że jest to bardzo spokojna dzielnica. Znajduje się w doskonałej lokalizacji: blisko centrum Gdyni, ale w sąsiedztwie terenów leśnych i z wieloma szkołami. To głównie te czynniki wpływają na atrakcyjność tej lokalizacji

– powiedziała Julia Jarmuła, z biura Starnawska & Boleńska Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom w województwie pomorskim.

Drugi w rankingu Wielki Kack może pochwalić się wynikiem 4,27. Co ciekawe, jest ona wyżej oceniana od Działek leśnych, jeśli chodzi o pobyt dzieci poza domem bez opieki dorosłych (4,22 do 4,09), ustępuje jednak liderowi, gdy chodzi o poruszanie się po zmroku (4,30 do 4,45). Na najniższym stopniu podium znalazło się Chwarzno-Wiczlino, ocenione na 4,09.

Spektakularne spadki i nieugięte Leszczynki

Porównując wyniki Rankingu Dzielnic Gdyni z 2017 roku z obecnym zestawieniem, zauważyć można wyraźny spadek oceny w dzielnicy Mały Kack. Trzy lata temu znalazła się ona na 2. miejscu, tym razem spadła na miejsce 7, co uznać należy za powolne obniżenie zaufania jego mieszkańców. Nie jest to jednak największy spadek tej edycji rankingu. W rankingu z 2017 roku Karwiny uplasowały się bowiem na pierwszym miejscu z wynikiem 4,35 punktu. Dziś zdobywają zaledwie… 3,68 punktu!

Najniebezpieczniejszą dzielnicą Gdyni, utrzymującą się na ostatnim miejscu, są Leszczynki. Mieszkańcy tej dzielnic ocenili poziom bezpieczeństwa okolicy na zaledwie 3,14 w pięciopunktowej skali. W poprzedniej edycji Rankingu Dzielnic, dzielnica ta także była na szarym końcu.

Wpływ na negatywną ocenę Leszczynek może mieć ich industrialny charakter. Mimo wszystko, ceny nieruchomości w tych rejonach są stosunkowo niskie, przez co nie brakuje chętnych, by tam zamieszkać

– dodaje Julia Jarmuła.

Jeśli więc poszukiwać nieruchomości w Gdyni mając na uwadze bezpieczeństwo otoczenia, najlepiej spoglądać na Działki Leśne, Wielki Kack i Chwarzno-Wiczlino.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Tegoroczny Ranking Dzielnic jest druga edycją, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. W tym roku zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czym jest serwis Otodom

Otodom to serwis nieruchomości, umożliwiający swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości - w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.