Trójmiasto - Wiadomości z Trójmiasta – Trojmiejsko.pl
SPORT

Jesienny CITY TRAIL wystartuje w Gdańsku!

Trójmiasto to jedna z pięciu lokalizacji, w których CITY TRAIL, największy cykl biegów przełajowych w Polsce, jest obecny od pierwszej edycji w 2012 roku. Inauguracja sezonu 2019/2020 rozpocznie się już w najbliższą niedzielę - w Gdańsku.

Biegi odbedą się w Trójmieście oraz dziewięciu innych miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W każdym z miast, w których rozgrywany jest cykl zaplanowano po sześć biegów na dystansie 5 km oraz ceremonię kończącą sezon z rozdaniem nagród i pamiątkowych medali. To jeden z elementów charakterystycznych cyklu – podsumowanie zmagań odbywa się na oddzielnej imprezie – uroczystej gali. Nagrody otrzymują zawodnicy, którzy biegają regularnie – pojawią się na co najmniej czterech imprezach.

Trasy biegów cyklu Grand Prix CITY TRAIL to zawsze 5 kilometrów w pięknej, leśnej scenerii. Właśnie dlatego zawody CITY TRAIL są dla każdego, również dla początkujących, ponieważ dystans 5 kilometrów można przebyć marszobiegiem bez większego wysiłku, natomiast bardziej zaawansowanych mogłą łatwo sprawdzić się na tej samej trasie - nie tylko w perspektywie miesięcy, ale nawet lat. W zawodach mogą wziąć udział także najmłodsi, ponieważ zawsze wraz z Grand Prix CITY TRAIL odbywają się biegi cyklu CITY TRAIL Junior. Biegi dorosłych będą startowały o godz. 11:00, dziecięce o godz. 9:20, natomiast od 8:30 będzie działać biuro zawodów.

Biegi w Trójmieście

Siódma edycja cyklu CITY TRAIL w Gdańsku rusza 27 października! 5-kilometrowa trasa prowadzi przez las w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym! Biuro zawodów w Gdańsku znajduje się w okolicy AWFiS (wejście od ulicy Jeleniej). Parkowanie samochodów będzie możliwe na specjalnie przygotowanym parkingu, na terenach sportowych AWFiS – w pobliżu startu naszego biegu (wjeżdżając z ulicy Czyżewskiego w Szpaczą, po prawej stronie). Terminy biegów sezonu 2019/2020 w Trójmieście:

 • 27 października 2019

 • 24 listopada 2019

 • 29 grudnia 2019

 • 9 lutego 2020

 • 1 marca 2020

 • 22 marca 2020

Plan minutowy:

 • godz. 8:30 – otwarcie biura zawodów

 • godz. 9:20 – zbiórka do biegów CITY TRAIL Junior – kat. D0 (do 5 lat) i D1 (6-7 lat) dystans ok. 300 m

 • godz. 9:50 - zbiórka do biegów CITY TRAIL Junior – kat. D2 (8-9 lat) dystans ok. 600 m

 • godz. 10:10 - zbiórka do biegów CITY TRAIL Junior – kat. D3 (10-12 lat) dystans ok. 1 km i D4 (13-15 lat) dystans ok. 2 km

 • godz. 11:00 - start biegu głównego na 5 km

Rejestracja na biegi jest możliwa zarówno przez internet, jak i w dniu zawodów. Elektroniczne zapisy zamykamy zawsze na 4 dni przed zawodami, zatem dla pierwszego biegu są otwarte do środy (23 października, do godz. 23:59). Po tym terminie rejestracja do niedzielnego biegu będzie możliwa w biurze zawodów, a opłata startowa to 30 zł w biegu głównym i 10 zł w biegach dzieci (w biurze nie ma możliwości wykupienia karnetu na cały cykl).

Trasy CITY TRAIL

Trasy biegów są różnorodne i trudno je porównywać w każdym z miast, bo stopień ich trudności zależy nie tylko od ukształtowania terenu, ale także warunków pogodowych, które w okresie jesienno-zimowym bywają bardzo zmienne.

- To główny powód, dla którego nie zrobiliśmy nigdy klasyfikacji „All cities”, która na pewno byłaby ciekawa, ale niestety niesprawiedliwa. Patrząc na profile tras wiemy natomiast, że najłatwiejsze są: bydgoska, poznańska, warszawska i wrocławska, średni stopień trudności mamy w Katowicach, Lublinie, Łodzi i Olsztynie, a te najbardziej wymagające biegi organizujemy w Szczecinie i Trójmieście – mówi Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i organizator zawodów.

Od pierwszej edycji imprezy zorganizowanej w 2010 roku biegom dla dorosłych towarzyszą zawody dla dzieci i młodzieży. Biegi CITY TRAIL Junior są skierowane do dzieciaków w każdym wieku. Dystanse są różne dla każdej kategorii wiekowej.

Fabryka Wspólnych Pasji

Podczas niedzielnego biegu zapraszamy wszystkich ojców i ich pociechy do skorzystania z atrakcji przygotowanych przez Nationale-Nederlanden. W Fabryce Wspólnych Pasji przed i po biegach będzie można poddać się pomysłowym i zabawnym metamorfozom pod okiem stylisty, wybrać i spersonalizować koszulki ze śmiesznymi napisami, a na koniec zapozować do wspólnego zdjęcia w fotobudce oraz zakręcić specjalnym kołem pomysłów i wygrać oryginalne upominki. Główny cel organizacji strefy to pobudzanie ojców do kreatywności i zachęcenie do szukania wspólnych pasji. A skoro już o pobudzeniu mowa, to warto skosztować świeżo parzonej kawy, którą w namiocie obok Fabryki Wspólnych Pasji przygotowywać będą profesjonalni bariści.

O biegach CITY TRAIL

Biegi CITY TRAIL mają dziewięcioletnią historię – pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Od roku 2012 zawody są organizowane w formule ogólnopolskiej, a od 2015 roku są rozgrywane pod nazwą CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, który jest Sponsorem Tytularnym imprezy. W sezonie 2018/2019 liczba uczestników CITY TRAIL i CITY TRAIL Junior była bliska 14 000, o 6 % więcej niż w roku poprzednim.